ПОЛИТИЧКА МИСАО И РЕЛИГИЈА У ПОСЛЕРАТНОМ ЈАПАНУ: СА ПОСЕБНИМ АКЦЕНТОМ НА ПРОМЕНЕ У КАСНИМ 70-ТИМ

Аутори

  • Fujimoto Ryuji Doshisha University (Japan)

##plugins.pubIds.doi.readerDisplayName##:

https://doi.org/10.54561/prj0401024r

Кључне речи:

praying for peace, pacifism, sense of emptiness, Yasukuni problem, new-new Japanese religions, new spirituality culture, post-modern situation

Сажетак

Ово поглавље, у светлу политичке мисли, разматра порекло појаве нове религијске свести која данас превладава у јапанском друштву. Када бацимо општи поглед на политичку мисао у послератном Јапану, фокусирајући се на угао гледања на свет углавном присутан код јапанског народа, те ставове интелектуалаца, евидентно је да је развој политичке мисли до око 1970. године био усмерен ка тежњи Jапанаца економском расту, молитвама за мир, као и симпатијама према комунизму међу интелектуалцима и пацифизам за који су се они залагали. Међутим, ова политичка мисао постала је мање распрострањена 1970-их. Сматра се да је разлог томе била чињеница да је Јапан постигао свој основни циљ остваривањем економског раста коме је тежио од пораза у рату, а то је довело до постмодерне ситуације која више није била објашњива у оквирима модерних учења, попут егзистенцијализма и марксизама. Нову ситуацију карактерисала је перцепција материјалних добара као знакова и опадање традиционалне „величанствене нарације“. Даље, постмодерна ситуација ставила је већи акценат на унутрашњост наших душа, него на реалност, и сматра се да је као таква одиграла одређену улогу у појави такозваних нових-нових религија и „нове културе духовности“ које траже контакт са облашћу несекуларног. Поред тога, како је интерес у световним стварима, као што су економски захтеви, био задовољен, људи су постали свесни „очију палих у рату“, који су неко време после рата били заборављени. Свест о овоме подстакла је проблем у вези са Јасукунијем. Сходно томе, вероватно је да су промене у политичкој мисли око 1970-их иза оба ова религијска питања.

Референце

Baudrillard, Jean, 1998 [1970], The Consumer Society: Myths and Structures, Sage Publications.

Foucault, Michel, 1974 [1966], The Order of Things: An Archaeology of The Human Sciences, Tavistock Publications, 1977 [1975], Discipline and Punishment: The Birth of The Prison, Allen Lane.

Kosaka Masataka, 1998 [1963], ‘Genjitsushugisha no Heiwaron (The Peace Theory of the Realists),’ in Kosaka Masataka Collected Writings vol.1, Toshi Shuppan.

Lyotard, Jean-François, 1984 [1979], The Postmodern Condition: A Report on Knowledge, University of Minnesota Press.

Maruyama Masao, 1995 [1946], ‘Cho-kokkashugi no Ronri to Shinri (Theory and Psychology of Ultra-Nationalism),’ in Collections of Maruyama Masao, vol.3, Iwanami.

Shoten., 1996 [1960], ‘Anpo-toso no Kyokun to Kongo no Taishu-toso (A lesson of the Anpo struggle and future public struggles),’ in Collections of Maruyama Masao, vol. 8.

Iwanami Shoten., 1996 [1960], ‘Fukusho no Setsu (The Theory of Return to the Origin),’ in Collections of Maruyama Masao, vol.8, Iwanami Shoten.

[1982], ‘Kindai Nihon no Chishikijin (Modern Japanese Intellectuals),’ in Collections of Maruyama Masao, vol.10, Iwanami Shoten.

Sartre, Jean-Paul, 1991 [1960], Critique of Dialectical Reason, Verso.

Shimazono Susumu, 1996, New Spirituality Movements in The Global Society, Tokyodo Shuppan.

##submission.downloads##

Објављено

2010-06-10

Bрој часописа

Секција

ТЕМА БРОЈА